Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM 5000m


Resultatlista        
DM 5000m 2013        
2013-06-10          
           
  Placering Namn Klubbnamn Sluttid Heat/DM
F15          
2000 Meter          
  1 Wallén Elise IFK Skövde FIK     7:16.54 Heat 1 DM
  2 Storm-Karlén Cornelia Lidköping IS     7:41.29 Heat 1 DM
  3 Nilsson Maja Lidköping IS     7:56.01 Heat 1 DM
  4 Ekman Clara Lidköping IS     8:12.35 Heat 1
  5 Holmvik Linnea Tidaholms SOK Sisu     8:59.49 Heat 1
  6 Andersson Ida Lidköping IS     9:32.04 Heat 1 DM
           
F17          
3000 Meter          
  1 Lundgren Elin Lidköping IS    13:12.74 Heat 2 DM
  2 Gustavsson Aleksandra Lidköping IS    13:39.34 Heat 2 DM
           
Ksen          
5000 Meter          
  1 Johannesson Jenny Mullsjö SOK    18:06.05 Heat 3 DM
  2 Nilsson Ida Lidköping IS    20:31.05 Heat 3 DM
           
K35          
5000 Meter          
  1 Björkdahl Vilma Lidköping VSK    19:41.20 Heat 3 DM
  2 Blom Åsa Mariestads AIF    21:32.94 Heat 3 DM
  3 Le Loan IFK Skövde FIK    24:01.52 Heat 3 DM
  4 Hagberg Julia Ryda SK    25:08.58 Heat 3 DM
           
K40          
5000 Meter          
  1 Magnusson Karin IF Hagen FIK    22:34.36 Heat 3 DM
           
K50          
5000 Meter          
  1 Kihlström Elisabeth IFK Skövde FIK    25:36.45 Heat 3 DM
  2 Malik Karina Mariestads AIF    25:50.80 Heat 3 DM
           
K60          
5000 Meter          
  1 Pospeshina Lubov IFK Skövde FIK    22:49.95 Heat 3 DM
  2 Hellmark Britt Lidköping IS    24:40.38 Heat 3 DM
           
P15          
2000 Meter          
  1 Andersson Hugo Ryda SK     6:48.36 Heat 1 DM
  2 Wiklund Simon IK Wilske     6:58.55 Heat 1 DM
  3 Olsson Gustaf Lidköping IS     7:18.33 Heat 1 DM
  4 Wallén Marcus IFK Skövde FIK     7:34.57 Heat 1 DM
  5 Åkesson Robert Lidköping IS     7:57.49 Heat 1 DM
           
P17          
3000 Meter          
  1 Ibrahim Hafiz Lidköping IS     9:37.91 Heat 2 DM
  2 Karlsson Filip IF Hagen FIK    10:18.04 Heat 2 DM
  3 Zekara Bilala Lidköping VSK    11:21.17 Heat 2 DM
  4 Falk Jonathan Tidaholms SOK Sisu    11:39.58 Heat 2 DM
           
P19          
5000 Meter          
  1 Danfors Ludvig Mullsjö SOK    18:33.79 Heat 2 DM
  2 Olausson Jesper Lidköping IS    19:17.73 Heat 2 DM
           
Msen          
5000 Meter          
  1 Martinsson Johan IFK Skövde FIK    15:50.14 Heat 2 DM
  2 Magnusson Andreas Mariestads AIF    16:19.74 Heat 2 DM
  3 Nero Erik Mullsjö SOK    16:28.37 Heat 2 DM
  4 Melin Andreas IF Hagen FIK    16:47.03 Heat 2 DM
  5 Andersson Jonas IF Hagen FIK    16:50.29 Heat 2 DM
  6 Wilenius Karl Istrums SK    17:20.72 Heat 2 DM
  7 Lundell Daniel OK Klyftamo    17:21.84 Heat 2 DM
  8 Sundberg Markus Lidan Tri club    17:31.03 Heat 2 DM
  9 Johansson Fredrik MAIF    17:38.15 Heat 2 DM
           
M35          
5000 Meter          
  1 Diehm Nils IFK Skövde FIK    19:59.52 Heat 2 DM
           
M40          
5000 Meter          
  1 Sahl Henrik Lidköping IS    16:56.23 Heat 2 DM
  2 Nilsson Jonas Lidköping IS    17:15.96 Heat 2 DM
  3 Larsson Ulf SOK Träff-Karlsborg    18:10.95 Heat 2 DM
  4 Hellstrand Johan IFK Skövde FIK    19:18.30 Heat 2 DM
  5 Magnusson Anders IF Hagen FIK    19:33.61 Heat 2 DM
  6 Skagervik Fredrik IFK Skövde FIK    19:49.57 Heat 2 DM
  7 Utgren Fredrik Ryda SK    20:19.50 Heat 2 DM
  8 Wallerman Jonas SOK Träff-Karlsborg    21:19.10 Heat 2 DM
  9 Ranneberg Jörgen IFK Skövde FIK    21:47.86 Heat 2 DM
           
M45          
5000 Meter          
  1 Danfors Kjell Mullsjö SOK    17:09.65 Heat 1 DM
  2 Törnqvist Sören IF Hagen FIK    17:39.70 Heat 1 DM
  3 Malik Wolfgang Mariestads AIF    19:06.61 Heat 1 DM
  4 Strand Sören IFK Skövde FIK    19:18.25 Heat 1 DM
  5 Wilhelmsson Veine IFK Skövde FIK    19:22.49 Heat 1 DM
  6 Wallén Joakim IFK Skövde FIK    19:27.11 Heat 1 DM
  7 Herngren Anders IFK Skövde FIK    21:18.15 Heat 1 DM
  8 Bergqvist Per Tidaholms SOK Sisu    21:38.92 Heat 1 DM
  9 Karlsson Per-Anders OK Klyftamo    21:38.99 Heat 1 DM
  10 Gustafsson Bengt Tidaholms SOK Sisu    34:17.46 Heat 1 DM
           
M50          
5000 Meter          
  1 Sarja Asko Mariestads AIF    18:16.27 Heat 1 DM
  2 Bylund Björn IF Hagen FIK    18:57.27 Heat 1 DM
           
M55          
5000 Meter          
  1 Palmér Ulf Ulricehamns FK    19:34.32 Heat 1 DM
  2 Björnfot Lars Mariestads AIF    21:05.58 Heat 1 DM
  3 Linnarsson Göran SOK Unden    25:43.92 Heat 1 DM
           
M60          
5000 Meter          
  1 Berglund Bo IK Jogg    19:31.48 Heat 3 DM
  2 Olsson Morgan IFK Skövde FIK    20:58.95 Heat 3 DM
  3 Ekblom Christian IK Wilske    21:09.81 Heat 3 DM
  4 Thimberg Pelle IFK Skövde FIK    22:12.56 Heat 3 DM
  5 Olofsson Åke IFK Skövde FIK    22:37.08 Heat 3 DM
  6 Jansson Sven-Inge Mariestads AIF    26:02.42 Heat 3 DM
  7 Grudemo Martin SOK Unden    28:29.48 Heat 3 DM
  8 Holm Lars Trollhättans IF    29:29.39 Heat 3 DM
           
M65          
5000 Meter          
  1 Lemel Ingemar Tibro AIK    21:01.13 Heat 3 DM
  2 Persson Kjell Navåsens FK    22:21.60 Heat 3 DM
  3 Holmén Sven Gunnar Mariestads AIF    22:29.42 Heat 3 DM
  4 Lindberg Lars Trollhättans IF    22:46.15 Heat 3 DM
  5 Enoksson Bengt-Erik IFK Skövde FIK    29:18.05 Heat 3 DM
  6 Johansson Bosse Mariestads AIF    30:50.60 Heat 3 DM
  7 Johansson Lennart Mariestads AIF    32:50.99 Heat 3 DM
           
M70          
5000 Meter          
  1 Tjällgren Kåre TV88    23:32.23 Heat 3 DM
  2 Sahl Stellan Lidköping IS    24:45.05 Heat 3 DM
  3 Eriksson Stig IFK Skövde FIK    27:49.64 Heat 3 DM
  4 Johansson Leif IFK Skövde FIK    32:18.14 Heat 3 DM
           
M75          
5000 Meter          
  1 Ivarsson Göte IFK Skövde FIK    28:34.67 Heat 3 DM
Uppdaterad: 2013-06-23 22:43
Skribent: Markus Gunnarsson

Gilla oss på Facebook:

Besök gärna våra sponsorer:

OLearys logo

FIRST_logo_black

Wellness

rclogo_english

iP1 SMS

 

Veckans besökare

Totalt antal besökare

Postadress:
IFK Skövde FIK av 1991 - Friidrott
Stefan Karlsson, Slingvägen 12
54140 Skövde

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info